Nie tylko w dawnych, prymitywnych kulturach, ale również w judaizmie czy kościele katolickim kobiety podczas miesiączki uważane były za nieczyste. U Indian Nawaho były na ten czas odsyłane do oddzielnych chat na obrzeżach wioski i nie mogły się kontaktować z mężczyznami. Podobno zagrażało to ich życiu. W Prawie Kanonicznym i w Judaizmie, zarzucano miesiączkującym kobietom, że mogą skazić Kościół i narzędzia liturgiczne, dlatego nie dopuszcza się kobiet do czynności kapłańskich.

W jakich okolicznościach można zajść w ciążę podczas menstruacji?Współcześnie odeszliśmy od tej tradycji, bo bardzo często na forach internetowych pojawia się pytanie „czy można zajść w ciążę podczas menstruacji”. Zadają je kobiety, którym na przykład pękła prezerwatywa podczas stosunku i obawiają się zajścia w ciążę. Można z tego wnioskować, że współżycie podczas miesiączki nie jest już traktowane, jako coś zdrożnego.

Kobiety dość słusznie rozumują, że podczas menstruacji nie powinno być owulacji, która pojawia się zwykle w środku cyklu miesiączkowego (miesiączka jest dopiero początkiem tego cyklu). Przy regularnych, na przykład 28 dniowych cyklach owulacji można się spodziewać mniej więcej 14 dnia po pierwszym dniu miesiączki.

Jednak organizm kobiety to nie mechanizm, który zawsze działa tak samo. Wystarczy jakaś infekcja, zmiana klimatu, czy stres i owulacja może się przesunąć w czasie (również odbyć się wcześniej). Poza tym plemniki mężczyzny żyją nawet 3 doby, dlatego istnieje szansa, że przetrwają do momentu jajeczkowania, szczególnie, jeżeli cykle owulacyjne jego partnerki są krótkie.

Innym powodem, niejednoznacznej odpowiedzi na pytanie „czy można zajść w ciążę podczas menstruacji”, jest fakt, że nie zawsze to, co kobieta uważa za miesiączkę, nią jest. Zdarzają się, bowiem tzw. „krwawienia śródmiesiączkowe”, w terminach zbliżonych do jajeczkowania. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn one wynikają, współżycie w tym czasie może zaowocować ciążą.

Pomijając możliwe zajście w ciążę, współżycie podczas menstruacji nie jest zbyt bezpieczne dla kobiety, bo jest ona w tym czasie mniej odporna na zakażenia przenoszone drogą płciową.