Współcześnie wiemy nieomal wszystko na temat owulacji, możliwości przeżycia plemników w pochwie kobiety i innych sprawach związanych z zapłodnieniem, a jednak często występują problemy z doczekaniem się potomstwa.

Warto je mieć, jeżeli chcesz skutecznie zajść w ciążęAby ułatwić parom skuteczne określanie momentu owulacji, stworzone zostało kilka mniej lub bardziej skutecznych urządzeń. Polecane one są szczególnie parom, które dość długo, bez efektu starają się o dziecko. Zarówno przy wystąpieniu niepłodności ze względu na słabą jakość nasienia u mężczyzny jak i na zaburzenia owulacji u kobiety. Przy plemnikach o słabych parametrach pod względem ruchliwości czy liczebności w spermie, najlepiej byłoby odbyć stosunek w dniu owulacji, aby prawdopodobieństwo zapłodnienia było jak największe.

Nim człowiekowi w sukurs przyszła technika, kobiety w celu uczenia się własnej płodności obserwowały śluz szyjkowy, mierzyły temperaturę i na podstawie takich powtarzalnych objawów określały mniej więcej swoje dni płodne. Były to jednak informacje przybliżone, prognozowane. Stąd pojawiały się częste niechciane ciąże będące wynikiem stosowania kalendarzyka małżeńskiego w charakterze metody antykoncepcji.

Owulacja a badanie USG

Monitorowanie owulacji można przeprowadzać za pomocą badania USG w przychodniach świadczących tego typu usługi. Jest to jednak metoda dość czasochłonna i kosztowna. Dlatego lepiej jest się zaopatrzyć we własne urządzenie do ustalania dni płodnych.

Obecnie w sprzedaży są dostępne trzy tego rodzaju urządzenia:

Owu-termometr

Jest to cyfrowy termometr owulacyjny, który w 60 sekund mierzy temperaturę ciała z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku; na podstawie regularnie prowadzonych zapisów można określić dni płodne. Choć szybszy i dokładniejszy w porównaniu z dawnymi termometrami rtęciowymi, posiada on niestety podobne wady: wymaga systematyczności w codziennym mierzeniu temperatury przed wstaniem z łóżka, nie jest obojętny na zaburzenia wyników podczas choroby, zmiany klimatu czy pracy zmianowej. Nie przewiduje owulacji, tylko stwierdza ją po fakcie.

Fertil Control Easy

Czyli kieszonkowy mikroskop owulacyjny – bardzo proste w obsłudze urządzenie, które na podstawie składu śliny określa poziom estrogenu w organizmie kobiety. Oglądając obraz zaschniętej śliny pod mikroskopem, można określić dni płodne: tuż przed i po owulacji, gdy poziom estrogenu jest najwyższy, przypomina on liście paproci. Można by żartobliwie sparafrazować słynne powiedzenie, że dzieci nie znajduje się w kapuście, tylko w paprociach. Ten test wielokrotnego użytku wystarcza na 3 lata codziennego stosowania.

Baby-Comp

Najbardziej zaawansowane i najdroższe spośród wymienionych, urządzenie do kontrolowania cyklu owulacyjnego. Bazuje również na pomiarach temperatury mierzonej za pomocą umieszczanego na kilkadziesiąt sekund pod językiem sensora wchodzącego w skład urządzenia. Uzyskany wynik jest analizowany przez komputer, który wyświetla z góry informację o dniach płodnych i niepłodnych. Zgromadzone dane można też dalej przetwarzać wykorzystując dostępną funkcję statystyki, aby określić ewentualne zaburzenia w cyklu owulacyjnym. Baby-Comp przewiduje dni płodne z dokładnością ponad 99%. Informuje też o zajściu w ciążę.