Niedobór witaminy D może obniżyć Twoje szanse na ciążę niemal o połowę, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone we Włoszech.

Badaniem objęto 154 kobiety biorące udział w programie zapłodnienia in vitro. Naukowcy porównali odsetek ciąż uzyskanych u kobiet z niedoborem witaminy D do kobiet, u których poziom tej witaminy był wystarczający (co najmniej 20 nanogramów na 1 mililitr krwi).

Badanie wykazało, że kobiety o dostatecznym poziomie witaminy D miały większe szanse na produkcję wysokiej jakości zarodków, oraz większe szanse na uzyskanie ciąży, niż kobiety z niedoborem witaminy D. Odsetek ciąż był najwyższy wśród grupy pacjentek z najwyższym stężeniem witaminy D we krwi.

Witamina D, a Twoje szanse na ciążęJak tłumaczą autorzy badania, witaminy mogą wspomagać zarówno dojrzewanie komórek jajowych wysokiej jakości, jak też implantację zarodków w macicy. Podobny wpływ witaminy D na płodność zaobserwowano także u wielu ssaków.

Witamina D nazywana jest witaminą słoneczną, bo organizm człowieka produkuje ją w kontakcie z promieniami słońca. Nie polecamy Ci jednak nadmiernego opalania, gdyż przyspiesza ono starzenie skóry i zwiększa ryzyko nowotworów skóry. Zamiast tego, przypominamy Ci, jak ważna jest dieta podczas starań o ciążę. Witaminę D znajdziesz w takich pokarmach, jak:
– tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź)
– wątroba wołowa
– żółtko jaja kurzego

Badania naukowe wskazują też na korzyści płynące ze stosowania suplementów witaminowych w celu zwiększenia szans na ciążę. Warto zatem uzupełnić dietę o suplement zawierający witaminę D. Na przykład, stosując preparat Femifertil dostarczysz organizmowi aż 10 mikrogramów tej witaminy, a oprócz niej uzupełnisz dietę o: 10 witamin, 5 mikroelementów, i 5 ekstraktów ziołowych pomocnych podczas starań o ciążę.