ZABURZENIA RUCHOWE ŻOŁĄDKA
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

ZABURZENIA RUCHOWE ŻOŁĄDKA

 

W warunkach chorobowych spotykamy wzmożenie lub osłabienie czynności ruchowych żołądka. Wzmożenie motoryki żołądka (hypeimotilitas ventiiculi) występuje w chorobie wrzodowej i nadkwaśności, poza tym jako wyraz przystosowania się mięśniówki żołądka przy mechanicznych przeszkodach w jego opróżnianiu (skurcz spa- styczny odźwiernika, rak części odźwiernikowej, blizny po wrzodzie). Niekiedy perystaltyka jest tak silna, że widoczna jest przez powłoki brzuszne w postaci prężenia się żołądka. Gwałtowne, spastyczne skurcze żołądka nazywamy kolką żołądkową. Przyczyną jej są najczęściej błędy dietetyczne.

Pewną formą wzmożonej czynności ruchowej żołądka są wymioty. Wymioty (emesis, vomitus) jest to odruch polegający na wydalaniu treści żołądkowej przez jamę ustną.

Wymioty poprzedza zwykle faza nudności (nausea). Charakteryzuje się ona ogólnym osłabieniem (obniżenie ciśnienia krwi), zawrotami głowy, silnym poceniem się, ślinotokiem i charakterystycznymi, głąbokimi oddechami. W czasie właściwych wymiotów zamyka się odźwiernik, a otwiera się wpust. Żołądek wykonuje ruchy antyperystaltyczne, a równocześnie silny skurcz tłoczni brzusznej (z jednej strony mięśni brzucha, a z drugiej przepony) wyciska treść żołądka przez przełyk do jamy ustnej.