Niestety nie wszyscy chętni do posiadania potomstwa są do tego zdolni, szczególnie jeśli coś nie funkcjonuje prawidłowo w układzie rozrodczym kobiety lub mężczyzny.

W przypadku kobiet bardzo istotne jest prawidłowe funkcjonowanie wewnętrznych narządów płciowych, do których zalicza się jajniki i jajowody (zwane wspólnie przydatkami) oraz macicę i pochwę. Nadrzędną rolę pełnią oczywiście przydatki, bo to w jajnikach dojrzewają (lub nie) gotowe do zapłodnienia jajeczka, a jajowody transportują je do macicy w celu zapłodnienia.

Sprawne jajniki wydzielają też żeńskie hormony płciowe, bardzo istotne dla płodności kobiety. Upośledzenie funkcji przydatków może być spowodowane wadami wrodzonymi (np. niedrożność jajowodów), infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, powodującymi zrosty, torbielami albo nawet zmianami nowotworowymi.

Zajście w ciążę po laparoskopii: problemy i rozwiązaniaOczywiście w przypadku problemów z zajściem w ciążę najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który powinien skierować pacjentkę na odpowiednie badania w celu ustalenia przyczyny niepłodności, a potem zalecić odpowiednie leczenie, jeśli będzie ono możliwe. Część wymienionych schorzeń leczy się operacyjnie laparoskopem (mniej inwazyjny od laparotomii, czyli operacji na otwartym brzuchu). Głównie dotyczy to usuwania torbieli, udrażniania jajowodów lub jajników, czasem niezbędnego usunięcia jajnika.

To, czy zajście w ciążę po laparoskopii jest możliwe zależy oczywiście od zakresu operacji. Jeżeli z jakiejś przyczyny kobiecie usunięto obydwa jajniki, to niestety o zajściu w ciążę po laparoskopii nie ma, co marzyć. Jeśli jednak jeden z nich pozostał i jest sprawny (zachodzi w nim owulacja nawet, co 2-3 miesiące), to szansa na ciążę istnieje.

W przypadku niedrożności jednego z jajowodów, jest szansa, że zapłodnienie nastąpi w sposób naturalny za pośrednictwem drugiego. Jeśli obydwa są niedrożne, to można zastosować laparoskopię w celu udrożnienia. Takie leczenie często umożliwia zajście w ciążę, choć oczywiście stuprocentową pewność można mieć tylko wówczas, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę i ją donosi.