Sauna jest popularnym zabiegiem szczególnie w różnych regionach Finlandii. Jest to pomieszczenie w którym można regulować temperaturę oraz wilgotność powietrza. Zabiegi w saunie znakomicie hartują organizm, przez co znacznie poprawia się jego odporność na różnego rodzaju zarazki i bakterie. Wraz ze zwiększonym wydzielaniem potu, usuwane są z organizmu różne toksyny, które spowalniają pracę wielu narządów i niekorzystnie wpływają na wygląd i stan skóry.

Zmiany zachodzące w układzie hormonalnym podczas korzystania z parówek mają wpływ na hormon szczęścia, dzięki temu dobry nastrój towarzyszy nam cały czas. Zdrowi ludzie mogą bez żadnych obaw korzystać z zabiegów w saunie. Podczas rozgrzania skóry zachodzi uwolnienie hormonów (endorfiny), następnie ciało zaczyna wydalać pot, który ochrania powłokę skórną przed oparzeniem. Wzmożone bicie serca, powoduje również wzrost tętna, po czym ciśnienie krwi spada. Następuje też wzrost oddechów, a przemiana materii zwiększa swoje tempo nawet o 40%, dzięki temu następuje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Z sauny korzysta się niedużej niż 40 minut z przerwami na ochłodzenie organizmu. W czasie zabiegu można też wspomóc pobudzenie krążenia dzięki miotełkom brzozowym. Wydalanie potu sprawia że krew gęstnieje, i następuje wydalenie toksyn, dlatego przed korzystaniem z sauny i zaraz po zabiegu należy nie spożywać dużych ilości płynów. Po skorzystaniu z sauny należy koniecznie odpocząć, ponieważ gwałtowne ruchy mogą spowodować omdlenia.

Zabiegi w saunie są przeciwwskazane dla osób z owrzodzeniem skórnym, padaczką, gorączką, z krwawiącymi ranami, gruźlicą, nowotworami, niedokrwistością, chorobami zakaźnymi, nadczynność tarczycy, choroby układy krążenia, choroba wieńcowa, zapalenie żył i jaskra.

Zabiegi w saunie korzystnie wpływają na rozluźnienie mięśni, dlatego są zalecane osobom czynnie uprawiającym sport i podatnym na duże dawki stresu. Osoby ze skłonnościami do przeziębień również powinny od czasu do czasu poddać się temu zabiegowi.