Kiedy czujemy się dobrze i nic nam nie dolega, jesteśmy szczęśliwi, możemy się skupić na innych aspektach naszego życia codziennego – rodzinie, pracy, przyjaciołach, zainteresowaniach. Ale kiedy coś nas boli, przesłania nam to zwykle cały świat i nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na niczym innym oprócz dręczących nas boleści.

Znane powiedzenia mówią, że zdrowie docenia się dopiero, gdy się je straci i chyba coś w tym jest. Wielu ludzi w latach młodości nie oszczędza się, pracuje na stresujących stanowiskach, źle się odżywia, nie prowadzi żadnej aktywności fizycznej. Zawsze mówimy sobie, że na zdrowe i przykładne życie bez nałogów będzie jeszcze czas. Dopiero gdy dopadają nas wrzody żołądka, nerwice albo jeszcze poważniejsze schorzenia, przypominamy sobie o tym, co jest w życiu ważne.

Jak zachować równowagę, w której będziemy czuć się dobrze psychicznie i fizycznie? To nie jest takie proste, ale warto próbować, bo gra toczy się o nasze zdrowie. Jeśli wydaje się nam, że przesadzamy w jakąś stronę, powinniśmy zahamować i poszukać alternatyw, zanim będzie za późno.