Źle czujecie się po posiłku? Męczy was ból w okolicach mostka oraz pieczenie w przełyku, a także słony posmak w jamie ustnej? To może być początek groźnej choroby, jaką bez wątpienia jest refluks. Nie czekajcie – bezzwłocznie udajcie się do lekarza, który was zbada i ustali badania, które będą konieczne do zdiagnozowania problemu.

Niezbędne badania

Uciążliwy i przykry refluks oraz zgaga to choroby dwudziestego pierwszego wieku, ponieważ ludzie o siebie coraz mniej dbają. Aby, zdiagnozować chorobę często wystarczy lekarzowi wywiad i opis symptomów, jednakże często specjaliści wolą się upewnić, niż zapisywać niewłaściwe leczenie. Z reguły lekarze kierują swoich pacjentów na gastroskopię, czyli oglądanie kamerą żołądka od środka za pomocą specjalnej kamery, która jest wprowadzana do przełyku przy pomocy giętkiej rurki. Czasami zalecane jest też wykonanie zdjęcia RTG brzucha, po uprzednim zjedzeniu specjalnej papki, która ma zadanie kontrastu. Cała ta seria badań jest konieczna, aby zobaczyć, czy faktycznie cierpimy na refluks.

Na czym polega leczenie refluksu?

Najczęściej refluks i zgaga są leczone farmakologicznie. Leki z reguły są dostępne bez recepty. Lekarze często zalecają też zmianę diety oraz wzmożoną aktywność fizyczną, ponieważ ruch przyspiesza proces trawienia i spalania pokarmów. Niekiedy, leczenie tej choroby kończy się operacją, jednakże taki finał spotyka bardzo mało pacjentów. Osoby chore muszą się pogodzić z tym, że będą musiały brać leki przez bardzo długi czas – często do końca życia.

Jak sobie pomóc w refluksie?

Nasze zdrowie zależy też w dużej mierze od nas samych. Powinniśmy zrezygnować z jedzenia obfitych posiłków. Musimy zrezygnować też z potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych i słodkich. Nie powinniśmy jeść czekolady, pić alkoholu i napoju gazowanych, a także soku z pomidorów, ponieważ może on nasilać dolegliwości. Trzeba też koniecznie zrezygnować z palenia papierosów i nie kłaść się spać z pełnym żołądkiem. Sami możemy wiele dobrego zrobić dla własnego zdrowia.