Bieganie to jedna z dziedzin sportu, na którą co jakiś czas następuje „moda” – wtedy wszyscy zaczynają biegać, co jednak nie znaczy, że robią to odpowiednio i że taka aktywność fizyczna przynosi im plusy zamiast minusów. Aby zacząć biegać i robić to z pożytkiem dla własnego organizmu, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim, aby zacząć biegać, należy znaleźć odpowiednie do tego celu buty – muszą to być buty do biegania i najlepiej jest je znaleźć w sklepach sportowych, gdzie znajdziemy pełen asortyment dla biegacza. Jeśli chcemy biegać przez dłuższy czas albo po prostu mamy nadmiar pieniędzy, możemy dokupić również odpowiedni strój do biegania – najczęściej jest to strój z tak zwanej oddychającej tkaniny, która pozwoli naszej skórze swobodnie wydzielać pot, a jednocześnie zapobiegnie przegrzaniu czy przewianiu organizmu.

Jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku, trzeba rozpoczynać bieganie bardzo powoli i delikatnie. Pierwszy bieg nie powinien trwać dłużej, niż 10 minut – wiele osób chce biec dłużej, ale jest to nie tylko szkodliwe dla organizmu (w tym dla płuc i serca, które nie mają odpowiedniej, wysokiej wydolności dla takiego treningu), ale również często prowadzi do kontuzji. Każdy bieg należy rozpocząć krótką rozgrzewką – rozciągnięciem mięśni głównie nóg, ale również kręgosłupa i rąk, ćwiczeniami oddechowymi, które pozwolą na dokrwienie wszystkich mięśni. Bieg warto rozpocząć od… marszu, trwającego na początku około 10 minut i znakomicie przygotowującego mięśni do biegu.

Przed rozpoczęciem biegania, dobrze jest odpowiednio dobrać nawierzchnię – niezwykle ważne jest, aby nie biegać po betonie, który nie jest sprężysty i powoduje niejednokrotnie kontuzje! Lepiej jest wybrać asfalt, choć i on jest odradzany na dłuższe biegi – najlepiej, jeśli biegamy po podłożu takim, jak ścieżka leśna, ubita, polna droga czy nawet drobny żwir. Bieg po piasku może okazać się zbyt intensywny jak na początek treningu.

Biec należy w tempie dość wolnym – takim, które lekko przyspiesza nasze tętno, ale jednocześnie pozwala brać spokojne oddechy i rozmawiać w trakcie biegu. Warto również znaleźć drugą osobę, z którą będzie się biegać – nie tylko motywuje to do biegu, ale również jest bezpieczniejsze, szczególnie w przypadku kobiet.

Kończąc bieg, nie należy się zatrzymywać, a po prostu zwalniać biegu i przechodzić do marszu i spaceru – dzięki temu wyrówna się ciśnienie krwi i nie doprowadzi to do omdlenia organizmu czy bolesnych zakwasów.