Jak często trenować dla zdrowia?

Kwestia czasu, jaki poświęcamy na uprawianie sportu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy osiągniemy zamierzony cel. Nawet jeśli trenujemy jedynie dla zdrowia, utrzymania formy, dobrej sylwetki i nie interesują nas coraz lepsze osiągnięcia, wyniki czy starty w zawodach, ćwiczeniom musimy poświęcać odpowiednią dawkę czasu. Ani za mało, ani za dużo.

Aby uprawianie jakiegokolwiek sportu miało w ogóle sens podstawowym warunkiem jest regularność ćwiczeń. Jeśli jej zabraknie, a trenować będziemy jedynie od czasu do czasu, możemy zapomnieć o zauważalnym wpływie sportu na nasze zdrowie. To oczywiście nie oznacza, że biegać, grać w piłkę czy pływać musimy codziennie. Jeśli naszym celem jest utrzymanie ciała w dobrej kondycji czy zrzucenie kilku kilogramów, wystarczy, że ćwiczyć będziemy co 2-3 dni. Świetnie byłoby gdybyśmy trenowali 3 razy w tygodniu, np. w poniedziałek, środę i piątek, z dłuższą przerwą na regenerację w weekend. Absolutne minimum aktywności to ćwiczenie 2 razy w tygodniu. Trudno natomiast wskazać jak długo powinien trwać trening. To uzależnione jest od rodzaju sportu, jaki uprawiamy, stopnia naszego zaawansowania i możliwości wydolnościowyc. Sensowne minimum dla każdego rodzaju aktywności to 30 minut.

Jeśli nie jesteśmy zawodowcami ćwiczyć nie powinniśmy także zbyt często. Pamiętajmy, że każdy intensywny wysiłek oznacza mikrouszkodzenia w naszym układzie mięśniowym. By się zasklepiły potrzeba czasu. Jeśli trenujemy zbyt intensywnie, nasze mięśnie nie mają czasu na leczenie mikrouszkodzeń, a wtedy znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Zatem trenujmy z głową!