Który sport rozwija najbardziej?

Regularna aktywność fizyczna, jak wiadomo, to jeden z najważniejszych składników przepisu na zdrowe życie. Ale sport sportowi nie równy. Podczas gdy jedne dyscypliny rozwijają całe ciało, inne tylko niektóre jego partie. Jaki sport wybrać, by na jego uprawianiu skorzystał nasz cały organizm?

Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna. Dyscyplinami najzdrowszymi, bo wpływającymi na całe nasze ciało są te, które w czasie wysiłku równomiernie angażują wszystkie jego części. Im ich więcej w ciągłym ruchu, tym więcej zmuszonych do pracy mięśni i ścięgien. Nie tylko nóg i rąk, ale także brzucha, pleców, szyi, pośladków, itd.

Wbrew pozorom, dyscyplin sportowych wszechstronnie rozwijających ciało jest wiele do wyboru. Jedną z najlepszych jest pływanie. Angażuje wszystkie niemal mięśnie ludzkiego ciała, korzystnie wpływa na kręgosłup, redukuje napięcie mięśniowe, a do tego jest mało urazowe, a więc ryzyko odniesienia kontuzji jest niewielkie. Bardzo dobry jest także tenis ziemny, a także zwykłe bieganie oraz nordic walking. Dobrze rozwijają także sporty drużynowe, takie jak siatkówka czy koszykówka. Kto nie lubi intensywnego wysiłku może skorzystać z ciekawej propozycji, jaką jest joga oraz coraz popularniejsza zumba, czy w ogóle zajęcia typu fitness. Wszechstronnie rozwijające ciało są także wszelkie sztuki walki (karate, judo, boks), ale te polecane są osobom jedynie odpornym na kontuzje i urazy.