Profesjonalny trening bramkarski

Pełna koncentracja, skuteczne interwencje i dynamiczne akcje – tak w telegraficznym skrócie określana jest sylwetka wzorowego bramkarza. Jak zatem wspiąć się na wyżyny bramkarskiego kunsztu?

Profesjonalny bramkarz potrafi wyjść z każdej opresji. Regularne treningi, wypracowanie odpowiedniego stylu oraz doskonalenie różnych technik pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu gry zawodnikom.

Szkoleniowcy bramkarzy zgodnie twierdzą, iż kluczem do sukcesu jest prawidłowa postawa golkipera. Dzięki właściwie przyjętej pozycji są w stanie szybko zareagować na znajdującą się w polu piłkę. Sytuacje jeden na jednego, wybicia, zatrzymywanie strzałów, rzuty karne i rzuty wolne to fundamentalne części każdego treningu, które przygotowują bramkarzy do perfekcyjnej gry.

W przypadku akcji jeden na jednego niezwykle istotna jest permanentna kontrola piłki i stuprocentowa koncentracja. Ofensywna gra na niskich nogach i z szerokim kątem ustawienia rąk jest obligatoryjna, aby uratować sytuację i zapobiec wpadnięciu piłki do siatki.

Wybicia są ważne ze względu na zachowanie precyzji i ciągłości akcji. Brakarz szuka zawodnika na korzystnej pozycji do oddania ewentualnego strzału lub poprowadzenia ofensywnej akcji.

Zatrzymywanie strzałów z kolei wiąże się z ogromną świadomością swojej pozycji i ruchu, jaki bramkarz zamierza wykonać. Piąstkowanie lub przyjęcie piłki to najpopularniejsze z technik stopowania akcji. Ponadto skupienie na treningu obrony rzutów karnych i wolnych, które stymulują koordynację zawodników.

Bramkarza klasy światowej wyróżnia nieprzeciętna sprawność fizyczna, szacunek do trenerów i współzawodników, współpraca z obroną i błyskawiczne reakcje w polu karnym.

Jeśli chcesz być najlepszy, kieruj się złotą zasadą – trening czyni mistrza. Zawsze.