Dalmacja stanowi najpopularniejszy wśród turystów region Chorwacji. Rozwój turystyki został zahamowany pod koniec XX wieku, kiedy początek lat 90. przyniósł za sobą wojnę i spustoszenie. Obecnie jednak kraj podniósł się z turystycznego upadku i każdego roku gości coraz większą liczbę wczasowiczów. Piaszczyste plaże, śródziemnomorski klimat, strome, skaliste wybrzeża oraz pełne zieleni parki narodowe działają jak magnes na spragnionych odpoczynku urlopowiczów. W Dalmacji, podobnie jak na terenach Istrii widoczny jest wpływ kultury włoskiej.

Rzymianie podbili Liburnów i Dalmatów po trwającej niemal 200 lat wojnie, po czym w I wieku objęli rządy na terenach obecnej Dalmacji. Okres panowania rzymian był czasem intensywnego rozwoju tego regionu, który zahamowany został dopiero w VII wieku po przybyciu Słowian i ludów azjatyckich.

IX wiek to czas powstania państwa Chorwatów, które objęło również część Dalmacji. W 925 roku papież uznał kraj, czego wynikiem było utworzenie królestwa. To właśnie wówczas zaczęto wznosić świątynie oraz obwarowania miejskie. Mieszkańcy zaczęli interesować się sztuką, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej rozwoju. Ponadto rozwijał się również handel z miastami ulokowanymi u wybrzeża Italii.

Na początku wieku XV po nieustających wojnach, duża część miast i wysp przeszła pod panowanie Wenecji. To posunięcie okazało się zbawienne dla Dalmacji, albowiem w XVI wieku nastąpił dynamiczny wzrost rozwoju szeroko pojmowanej kultury. Rzeźbiarze, pisarze, malarze, architekci oraz uczeni stworzyli fundamenty, na których w późniejszym okresie wznoszona była chorwacka kultura.

Warto odwiedzić to miejsce poza sezonem, albowiem w tym okresie jest znacznie spokojniej, dzięki czemu można skupić się na chłonięciu zachwycającej architektury, ciekawej chorwackiej kultury oraz zapierających dech w piersiach widokach.

Zwiedzanie tego regionu warto zacząć od jego północnej części, gdzie ulokowane jest miasto Zadar oraz wyspy Archipelagu Zadarskiego. W Zadarze obejrzeć można zachwycające zabytki, zaś podróż na wyspy polecam tym, którzy lubią piesze wędrówki, albowiem na jej południowym krańcu założony został Park Narodowy Kornati. Z rezerwatu łatwo można dostać się na stały ląd, a dokładniej do miasta Szybenik, gdzie warto odwiedzić piękną Starówkę, przy której wznosi się zachwycająca katedra. Architektoniczna perłę tego regionu stanowi jednak miasto Trogir.

Kolejnym wartym obejrzenia miastem jest Split, a dokładniej jego okolice, gdzie znajdują się ruiny rzymskiego miasta Salony. Kierując się drogą biegnącą wzdłuż wybrzeża w krótkim czasie można dotrzeć do miasta Dubrownik, położonego na szczycie wysuniętej w morze skały. Warto wiedzieć, że miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.