W przypadku wielu chorób, na jakie cierpi człowiek, jedynym wyjściem jest operacja chirurgiczna. Niestety, nie wszystkie choroby i dolegliwości da się wyleczyć farmakologicznie poprzez zażywanie leków.
Gdyby nie brać pod uwagę kiepskiego stanu służby zdrowia i trudnego dostępu do zabiegów chirurgicznych, można by powiedzieć, że operacje chirurgiczne są dziś łatwo dostępne. Sytuację ratuje nieco prywatna służba zdrowia w postaci klinik, przychodni i szpitali niepublicznych.
A dodatkowo dzięki postępowi medycznemu metody leczenia, również chirurgicznego, stają się coraz mniej inwazyjne. Tak jest m.in. z zabiegami z użyciem laparoskopu, które nie wymagają otwierania jam ciała. Pomocne w operacjach chirurgicznych są także wzierniki z kamerami wideo oraz coraz szersze użytek z nanotechnologii.
Te czynniki między innymi sprawiają, że operacje chirurgiczne stają się coraz szybsze, mniej bolesne i inwazyjne dla pacjenta, a w rezultacie pobyt w szpitalu po operacji jest krótszy, gdyż krótszy jest okres rekonwalescencji.